Community Champion Awards

Community Champion Winners 2019

 

The winners and runners-up have been announced for the 2019 Community Champion Awards held at The Baths Hall in Scunthorpe.

Twenty three awards were presented to deserving winners.

Throughout the night there were brilliant performances from Street Beat Dance Academy, Kimberley Performing Arts Centre and Vale Orchestra.

Paul Fox Estate Agents, Britcon UK Ltd, Kapil Care and North Lincolnshire Council were the headline sponsors of the Community Champion Awards. Thank you to all the organisations who were involved and sponsored the individual awards.

The winners are:

 

Volunteers – sponsored by Britcon Uk Ltd

  1. Young Volunteer of the Year – sponsored by Britcon Uk Ltd Winner: Ethan Borg-Jackson, runner-up – Olivia Dalton-Goldspink
  2. Adult Male Volunteer of the Year – sponsored by Ongo Winner: Calvin Taylor Lee, runner-up – Jake Stockwell
  3. Adult Female Volunteer of the Year – sponsored by Ongo –  Winner: Jean Boardman, runner-up – Wendy Bainbridge

 

Achievement – sponsored by Kapil Care

  1. Anti Bullying Champion – sponsored by Kapil Care Winner: The Baking Bandits, runner-up – Charlotte Ogg
  2. Personal Courage – sponsored by Clugston Construction Winner: Savannah Geddes, runner-up – Tamara Powell
  3. Sports Achiever of the Year – sponsored by Hornsbys Travel Winner: Luke Fisher, runner-up – Shawnie Lovatt
  4. Young Sports Achiever of the Year – sponsored by S Smith & Co AccountantsWinner: Archie Yeo, runner-up – Jessica Keeton
  5. Young Arts Heritage Achiever of the Year – sponsored by BRR Law Winner: Street Beat Elite, runner-up – Neve Johns
  6. Adult Arts Heritage Achiever of the Year – sponsored by The Baths Hall Winner: We Do It In The Dark, runner-up – Cameron Lings
  7. Outstanding Achievement (Young) – sponsored by North Lindsey College Winner: James Coggrave, runner-up – Forbulous (Lifestyle Team 2019)
  8. Outstanding Achievement (Adult) – sponsored by Road Traffic Solutions Winner: Lorna Fillingham, runner-up – Christine & Jeanette Milne and Audry Jenson

 

Community – sponsored by North Lincolnshire Council

  1. Community Champion of the Year – sponsored by Jotun Paints (Europe) Ltd Winners: Pam and Richard Beeforth, runner-up – Jayne Eaton and Linda Hoeft
  2. Outstanding Contribution to a Safer Community – sponsored by National Online Safety Winner: Martin Steedman, runner-up – Christina Williamson and The Child Exploitation Intervention Team
  3. Outstanding Contribution to a Learning Community – sponsored by John Leggott College –  Winner: The Pastoral Team at Scunthorpe Church of England Primary School, runner-up – Emma Buttrick, Alan Smith
  4. Outstanding Contribution to a Stronger Community – sponsored by Scunthorpe Telegraph Winner: Core Kids Core Youth, runner-up – Rachel Woodlife
  5. Community Contribution to Crime Reduction – sponsored by Humberside Police Winner: Immersive Summer Arts Project, runner-up – PCSO Tara Empingham
  6. Community Project of the Year – sponsored by GS Kelsey Construction Winner: Youth Engineering Scunthorpe, runner-up – Rev Kath Darby
  7. Community Sports Team of the Year – sponsored by Active Humber – Winner: Barton & Districts Athletics Club, runner-up – Bottesford Town DS Active
  8. Outstanding Contribution to Tourism – sponsored by Know –   Winner: Appleby Frodingham Railway Preservation Society, runner-up –  Dale Smith

 

Inspiration – sponsored by Paul Fox Estate Agents

  1. Young Carer of the Year – sponsored by Paul Fox Estate Agents Winner: Kayleigh Watson, runner-up – Amber Coggon, Jason Lewis
  2. Adult Carer of the Year – sponsored by Marjara Care Group Winner: Asia Khanom, runner-up Nic Rae
  3. Act of Bravery – Sponsored by Humberside Fire & Rescue Service Winner: Richard Short, runner-up – Kieran Lawlor
  4. Lifetime Achievement – sponsored by Pepperells Solicitors Winner: Lillian Kay Traviss, runner-up – Keith Robinson, Ann Smith